Володимир Зеленський взяв участь у відкритті першої черги реконструйованого причалу №7 в Одеському морському порту

11 вересня, в рамках робочої поїздки в Одеську область, Президент України Володимир Зеленський відвідав Одеський порт та взяв участь в урочистостях з приводу завершення реконструкції першого пускового комплексу причалу №7. Разом з Гарантом були присутні глава ОП Андрій Єрмак, Міністр інфраструктури Владислав Криклій, очільник Одеської ОДА Максим Куций, керівник Адміністрації морських портів України Олександр Голодницький, начальник адміністрації Одеського морського порту Руслан Сахаутдінов та інші офіційні особи.

Вітаючи портовиків із завершенням першого етапу реконструкції Президент зазначив важливість події в контексті «Великого будівництва» — національного проекту розбудови сучасної інфраструктури в Україні.

— Це ще один важливий технологічний крок уперед, — почав свій виступ перед журналістами В. Зеленський. – Ви маєте нагоду пересвідчитись, що все тут зроблено у відповідності до найсучасніших стандартів портового будівництва. Як запевнив нас тільки-но начальник порту : у наступному році будівельники приступають до реконструкції другої частини, а це значить, що збільшиться перевалка і прибуток для держави…
Презентуючи реконструйовану частину причалу (163 м), начальник адміністрації порту Руслан Сахаутдінов зокрема, зазначив:

— Сьогодні нами завершено роботи на першому пусковому комплексі. Після реалізації, проекту в цілому довжина причалу збільшиться на 29 метрів — до 386,5 м це буде найдовший причал в портах України, а глибини біля кордону причалу та на акваторії водних підходів збільшаться з 11,5 до 13,5 метрів. Ці та інші характеристики оновленого причалу забезпечать можливість перевалки на ньому генеральних вантажів у обсязі до 2 млн т. на рік, та, як наслідок, гарантовано збільшення доходів щонайменше на 96 млн грн. на рік. Перебіг реконструкції причалу №7 показав на можливість конструктивного й успішного співробітництва усіх зацікавлених сторін: Міністерства інфраструктури України, Адміністрації морських портів, бізнесу. Я дякую усім причетним до проекту організаціям за те, що у нас все вийшло так, як планувалось.

Під час заходу керівник ДП «АМПУ» Олександр Голодницький доповів очільнику Держави про перебіг та успішне завершення операції з видалення аварійного танкеру DELFI з узбережжя Одеси:
— Впродовж 8 місяців — більше ніж 240 діб(!), судновласник мав право, але безуспішно намагався здійснити підйомом танкеру. Тільки 21.07.2020, так визначає закон, право здійснити підйом набуло ДП «АМПУ». За 50 діб це питання вдалося вирішити! ДП «АМПУ», адміністрація Одеського порту, група компаній «Трансшип», ТОВ «Бруклін-Київ», компанія “Інія” та “Морське інженерне бюро” розпочали роботи 10 серпня, а 10 вересня танкер прибув до порту Чорноморськ. Усі роботи зайняли 30 діб, але стикнули із великими технічними проблемами та вимагали блискучих інженерних рішень. Вже два дні, як пляж вільний, танкер вже не завдаватиме шкоди екології перебуватиме до завершення оформлення всіх необхідних формальностей в Чорноморському морському порту.

Теги:

Читайте также

В Португальском порту произошла авария
В Португальском порту произошла авария

Во время бункеровочной операции в порту Синиш, Португалия в воду попало около 3 тонн нефтепродуктов. Сообщается, что авария произошла на терминале во время передачи топлива с…

На рейде Херсонского порта планируют закрыть все якорные стоянки кроме одной
На рейде Херсонского порта планируют закрыть все якорные стоянки кроме одной

Администрация морских портов Украины планирует закрыть все якорные стоянки в акватории Херсонского порта кроме одной, что повлияет на решение грузовладельцев осуществлять грузовые операции в акватории других…

Комментарии